מכון ויצמן למדע/מכון דודיסון לחינוך מדעי

הרצאות

הרצאה: ביומינרליזציה: טכנולוגיות עתידניות בנות מאות מיליוני שנים
מרצה: פרופ' ליאה אדדי, הפקולטה לכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 18:30-17:30
מיקום: בניין בנוזיו, מספר 2 במפה
ביומינרליזציה היא בניית רקמות קשות על ידי יצורים חיים, החל מחיידקים וכלה בבעלי חוליות. יצורים חיים בונים רקמות קשות כאלה למטרות שונות, כגון יצירת שלד תומך, הגנה על הרקמות הרכות, ניווט, לעיסה, העברת מסרים על ידי שימוש בצבעים מבניים וראייה. המגוון והשפע של רקמות העשויות ממינרלים מהווים באר בלתי נדלית של בעיות מעניינות, במיוחד בפענוח העקרונות העיצוביים והקשר בין המבנה לתפקיד של המשקע המינרלי, שברוב המקרים הם בלתי צפויים ומעוררי השראה. אנו מעוניינים במיוחד להבין כיצד יצורים שונים משתמשים בגבישים כדי לשלוט באור במגוון מערכות אופטיות-ביולוגיות. כעת אנו חוקרים את העיניים של יצורים ימיים כדוגמת סרטן הנהרות וצדפות (מי ידע בכלל שלצדפות יש עיניים?!). יצורים אלו משתמשים במראות הבנויות מגבישים כדי ליצור איבר ראייה מתוחכם ביותר.

הרצאה: אנחנו, הצמחים ועתיד האקלים
מרצה: פרופ' דן יקיר, הפקולטה לכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 20:00-19:00
מיקום: בניין בנוזיו, מספר 2 במפה
השאלה פשוטה: האם כדאי לנטוע יערות כדי להאט את התחממות האקלים? התשובה, כך מתברר, אינה פשוטה כלל. הצמחים הם שחקנים חשובים יותר במערכת האקלים מכפי שמקובל לחשוב. יערות בלבד מכסים כ-30 אחוז מאדמת כדור הארץ, וביכולתם לספוג כמויות אדירות של פחמן דו-חמצני מהאוויר. זה כמובן טוב לאנושות ומאט את התחממות האקלים, אך במקומות מסוימים ובתנאים מסוימים, ההשפעה המיטיבה הזאת אינה גוברת על השפעות אחרות, שמביאות דווקא להתחממות האקלים. מה, איך ואיפה? על כך נשוחח.

הרצאה: אנטרופיה: מכתבי החרטומים ועד מחלות מפרקים
מרצה: פרופ' יעקב קליין, הפקולטה לכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 21:30-20:30
מיקום: בניין בנוזיו, מספר 2 במפה
אנטרופיה, או מידת אי-הסדר, שולטת ברבות מתכונותיהם של חומרים, בעיקר חומרים רכים כגון נוזלים, פולימרים ורקמות הגוף החי. בהרצאה אתאר כיצד תכונות אלה פתרו בעיות תקשורת ורישום במצריים של לפני 4,000 שנה, וכיצד בימינו הן מאפשרות מגוון פיתוחים עכשוויים, מנוזלים מגנטיים וכוננים קשיחים של מחשבים ועד טיפול בדלקת מפרקים ניוונית, שממנה סובלים מיליוני אנשים באוכלוסייה המבוגרת.

הרצאה: פצצות תרמו-גרעיניות בחלל
מרצה: ד"ר דורון קושניר, הפקולטה לפיסיקה, מכון ויצמן למדע
שעה: 18:30-17:30
מיקום: בניין וייסמן, מספר 3 במפה
כוכבים יכולים להתפוצץ בתוך כמה שניות, בעוצמה של מיליארד-מיליארד-מיליארדי פצצות תרמו-גרעיניות. מדוע זה קורה? ההסבר המפתיע שהתגבש רק בשנים האחרונות.

הרצאה: תגליות חדשות בחקר כוכבי הלכת: מסע החללית ג׳ונו אל כוכב הלכת צדק
מרצה: פרופ' יוחאי כספי, הפקולטה לכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 20:00-19:00
מיקום: בניין וייסמן, מספר 3 במפה
לאחר מסע של חמש שנים מאז שיגורה, הגיעה לפני כשנתיים הגשושית ג׳ונו לכוכב הלכת צדק, ומאז נמצאת במסלול סביבו. ג׳ונו מאפשרת לנו בפעם הראשונה להביט על הנעשה במעמקי כוכב הלכת הגזי ולהבין את התהליכים הפיסיקליים השולטים בו. פענוח תהליכים אלה תורם לא רק להבנה של כוכב הלכת עצמו, אלא להבנת מערכת השמש כולה, וכן לחקר כוכבי לכת אחרים שהתגלו לאחרונה סביב שמשות אחרות. בהרצאה זו נסקור את הגילויים האחרונים מג׳ונו ומגשושיות אחרות, ששינו במידה רבה את הבנתנו את מערכת השמש. נדון הן בתגליות המדעיות עצמן והן בדרכים שבהן עורכים ניסויים במרחק כה רב מאיתנו.

הרצאה: משליחות קטלנית והמטריקס ועד וסטוורלד – האם מחשבים יוכלו לפתח תוכנה ברמה של טובי המהנדסים?
מרצה: ד"ר אסף מרון, הפקולטה למתמטיקה ומדעי המחשב, מכון ויצמן למדע
שעה: 21:30-20:30
מיקום: בניין וייסמן, מספר 3 במפה
תארו לעצמכם מודעת "דרושים": "לתפקיד אתגרי בתכנון ובבדיקה של חומרה ותוכנה, בעלי עשר שנות ניסיון, עם ידע רב בתוכנה ובמדעים. תנאי סף: מוכנות לעבוד 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, על כמה פרויקטים במקביל ברחבי העולם". נראה שרק מכונות יוכלו להתקבל למשרה כזאת. אך האם תוכנת מחשב וכלי פיתוח תוכנה יוכלו לחקות את היכולות הייחודיות של מהנדסי תוכנה מומחים? (רמז: כן.) אילו ידע או יכולת חסרים היום למחשב כדי לעשות זאת? האם אפשר להקנות לו אותם? במחקרנו העוסק בחישוב תבוני (Wise Computing) אנו מנסים לענות על השאלות הללו.

הרצאה: למה מבט קוונטי על הקנקן מראה את מה שיש בו? ומה זה אומר על עולמם של בני האדם?
מרצה: ד"ר נורית אברהם-תייר, הפקולטה לפיסיקה, מכון ויצמן למדע
שעה: 18:30-17:30
מיקום: אודיטוריום בית ויצמן, מספר 5 במפה
מיקרוסקופ מִנְהוּר סורק עושה שימוש בכלים קוונטיים כדי לאפשר לנו לראות אטומים, להזיז אותם, לסדר אותם במבנים זעירים ואף ליצור התקני חישוב אלקטרוניים זעירים לאין שיעור. בהרצאה אסביר כמה מהעקרונות הבסיסיים של תורת הקוונטים וכיצד הם משפיעים על חיי היומיום של כל אחד ואחד מאיתנו. בהמשך אסביר את דרך פעולתו של המיקרוסקופ, המבוססת אף היא על עיקרון קוונטי טהור, ואראה כיצד אנו משתמשים בו כדי ללמוד על סוג חדש של חומרים קוונטיים בעלי תכונות מרתקות.

הרצאה: מה אנחנו יודעים על השכנים? איך גילינו את כוכב הלכת פרוקסימה b ומה אנחנו יודעים עליו
מרצה: ד"ר אביב אופיר, הפקולטה לכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 20:00-19:00
מיקום: אודיטוריום בית ויצמן, מספר 5 במפה
בשנים האחרונות התברר כי סביב רוב הכוכבים ישנן פלנטות (בעברית: כוכבי לכת) המסתובבות סביבם. רוב הפלנטות הללו אינן ראויות לחיים: חמות מדי או קרות מדי, ללא אטמוספרה כלל או ללא פני שטח של ממש, ועוד. והנה, לפני כשנתיים השתתפתי בגילויו של פרוקסימה b: עולם קטן (קצת יותר כבד מכדור הארץ), שאינו חם מדי או קר מדי, המקיף את הכוכב הקרוב ביותר לשמש שלנו – ממש השכן ממול. בהרצאה אספר על פלנטות בכלל, על גילויו של פרוקסימה b בפרט, ועל מה שלמדנו על הפלנטה הזאת בשנתיים האחרונות.

הרצאה: איך שיר נולד? על אבולוציה של קולות בעולם החי
מרצה: ורד שפירא, מכון דוידסון לחינוך מדעי
שעה: 18:30-17:30
מיקום: אמפי כיכר הזיכרון, מספר 6 במפה
צפרדעים מקרקרות, חתולים מייללים, פרות גועות - את זה יודע כל ילד. עולם החי מייצר מגוון רחב של קולות וצלילים אשר משמשים להעברת מסרים מגוונים, משירי אהבה וקריאות חיזור ועד לנהמות אזהרה ושאגות מאיימות. אבל איך הכל התחיל? נצא למסע אבולוציוני בעקבות קולות וצלילים, וננסה להבין כיצד התפתחו השפות השונות של עולם החי.

הרצאת: חקר כוכבי הלכת והירחים והחיפוש אחר חיים ביקום: חוויה אינטראקטיבית
מרצים: פרופ' עודד אהרונסון, הפקולטה לכימיה, מכון ויצמן
אילן מנוליס, מנהל מצפה הכוכבים על שם קראר, הפקולטה לפיסיקה, מכון ויצמן למדע
שעה: 21:30-20:30
מיקום: אמפי כיכר הזיכרון, מספר 6 במפה
מדעני מכון ויצמן מכוונים את עדשות הטלסקופים שלהם אל כוכבי הלכת והירחים, ואפילו שולחים חלליות לבצע מדידות מקרוב. אנו חוקרים את התנאים השוררים על פני השטח של מאדים, הירח, טיטאן וגופים אחרים, ומחפשים אחר סביבות המתאימות לחיים כיום, או שהתאימו לחיים בעבר. הצטרפו אלינו לשיחה מרתקת וחוויה משותפת של צפייה בכוכבים.

הרצאה: אנחנו לא יודעים איך סופרנובות מתפוצצות
מרצה: ד"ר בועז כץ, הפקולטה לפיסיקה, מכון ויצמן למדע
שעה: 18:30-17:30
מיקום: מרכז שוורץ/רייסמן, אולם הרצאות, מספר 7 במפה
סופרנובות הן פיצוצים עזים בחלל, המתגלים מדי יום בעזרת טלסקופים. במשך השנים למדנו רבות על פיצוצים אלו, ובפרט – שמרבית היסודות הנפוצים בעולם שסביבנו נוצרו או השתחררו בסופרנובות. למרות זאת, עדיין איננו יודעים כיצד הפיצוצים מתרחשים. אולי יש לכם רעיון?

הרצאה: אחד למען כולם וכולם בשביל אחד: כיצד חיידקים המתאגדים במבנים גדולים מפתחים עמידוּת לאנטיביוטיקה?
מרצה: ד"ר אילנה קולודקין-גל, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 20:00-19:00
מיקום: מרכז שוורץ/רייסמן, אולם הרצאות, מספר 7 במפה
מדוע חיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה כאשר הם מתאגדים ביחד לקבוצות שיתופיות גדולות, הקרויות "ביופילם"? מעבדתנו חוקרת מעין מבצרים קשיחים שחיידקים מקימים סביב המושבה שלהם. "מבצרים" אלה דוחים את התרופות, ומאפשרים לחיידקים שבתוכם להתגונן מפני החומר הקטלני. אנו חוקרים כיצד לפתח טיפול במחלות שהחיידקים הגורמים להן פיתחו בדרך זו עמידות לאנטיביוטיקה. כמו כן אנו מפתחים טיפולים נוספים, המבוססים על שימוש בחיידקים מועילים כאמצעי טבעי לנטרול חיידקים גורמי מחלה.

הרצאה: הגן הקוונטי של שבילים מתפצלים
מרצה: פרופ' עדי שטרן, הפקולטה לפיסיקה, מכון ויצמן למדע
שעה: 21:30-20:30
מיקום: מרכז שוורץ/רייסמן, אולם הרצאות, מספר 7 במפה
הפיסיקה הקוונטית מאתגרת את תפיסת העולם שלנו. היא ניכרת בטבע שסביבנו ובטכנולוגיה שלנו, ומשתקפת גם ביצירותיהם של חורחה לואיס בורחס ואתגר קרת. מי יכול להימצא בכמה מקומות באותו זמן? מתי ואיך הוא יכול לעשות זאת? ולעומת זאת, מי אינו יכול – ומדוע? ומה הקשר בין כל אלה לאפשרות פיתוחו של מחשב קוונטי? על שאלות אלו אדבר בהרצאה. אין צורך בידע מוקדם!

הרצאה: אסטרוביולוגיה: המצוד אחר חיים ביקום
מרצה: ד"ר רעות סורק-אברמוביץ, מכון דוידסון לחינוך מדעי
שעה: 18:30-17:30
מיקום: מרכז שוורץ/רייסמן, רחבת הכניסה, מספר 7 במפה
יש חיים ביקום! באמת! בואו לגלות אילו חיים מוזרים יש על כדור הארץ, ומה הסיכוי למצוא אותם בחלל. מדע האסטרוביולוגיה מרכז תחומים מרתקים כגון גיאולוגיה, אבולוציה, מיקרוביולוגיה, ביג דאטה, רובוטיקה ועוד, ועוסק בשאלות כמו: איך התחילו החיים על כדור הארץ? איך מגלים חיים על כוכב לכת מרוחק? מי חי בסביבות קיצוניות להחריד, והאם ניתן להפיק פתרונות ביוטכנולוגיים מחיידקים?

הרצאה: ארוכה הדרך למאדים
מרצה: איתי נבו, מכון דוידסון לחינוך מדעי
שעה: 20:00-19:00
מיקום: רכז שוורץ/רייסמן, רחבת הכניסה, מספר 7 במפה
המסע הארוך של בני האדם למאדים: התצפיות ההיסטוריות, הפנטזיות על פלישות ממאדים, החלליות שנשלחו אליו (ואלה שנכשלו בדרך), היוזמות למשימות מאוישות והעתיד שלהן.

הרצאה: ממלכת החלבונים
מרצה: דניאל זיידמן, הפקולטה לכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 21:30-20:30
מיקום: במפה מרכז שוורץ/רייסמן, רחבת הכניסה, מספר 7 במפה
כשאתם שומעים את המילה חלבון, מה עולה מיד בדעתכם? רוב האנשים חושבים על בשר, על אבקות חלבון למתאמנים בחדר כושר וכיוצא באלה. ובכן, חלבונים הם הרבה יותר מזה. בכל תא בגופנו יש בערך 10 מיליארד חלבונים, האחראים לתפעולו השוטף של התא – החל משכפול ותרגום של רצפי DNA, דרך פירוק סוכרים וחומרי מזון אחרים, וכלה בתהליכי היצירה וההריסה של עצמם! אני מזמין אתכם למסע מרתק אל תוך ממלכת החלבונים שבתא אנושי. ולסיום, נשמע שיר שיסכם את המסע וילווה אתכם הביתה יחד עם מה שתלמדו.

הרצאה: אבולוציה – המהנדסת של הגוף
מרצה: פרופ' צחי פלפל, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 18:30-17:30
מיקום: אולם ברווז, מספר 8 במפה
תורת האבולוציה מסבירה את היווצרות החיים והתפתחותם במשך מיליארדי שנים. אך גם תהליכים מהירים בהרבה, המתרחשים בגופנו בתוך ימים עד שנים ספורות, פועלים לפעמים על פי עקרונות האבולוציה. למשל, מערכת החיסון מממשת "אלגוריתם" אבולוציוני בבואה להתמודד עם זיהום חדש – תהליך שיש לו חשיבות פיזיולוגית ורפואית עצומה. עקרונות האבולוציה משמשים אותנו גם לפיתוח טכנולוגיות חדשניות. למשל: האם ידעתם שגם לחיידקים יש מערכת חיסון? בהשראת מערכות החיסון של חיידקים, אנו יודעים כיום לעצב את הגנום של יצורים שונים ולערוך אותו למגוון צרכים, כגון מיגור אוכלוסיות של מזיקים גורמי מחלות.

הרצאה: מי שוקל יותר? מפקד אוכלוסין לטבע
מרצה: פרופ' רון מילוא, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 20:00-19:00
מיקום: אולם ברווז, מספר 8 במפה
מי שוקל יותר: כל היונקים בעולם או כל החרקים? בעלי החיים או הצמחים? פטריות או דגים? את השנתיים האחרונות ביליתי יחד עם ינון בר-און, דוקטורנט מבריק במעבדה שלי, בחישוב המשקל של כל משפחה של דברים חיים על פני כדור הארץ. למה אנחנו עושים את זה? לא רק משום שזה מגניב לספור דברים, אלא גם משום שחלוקת הביומסה חשובה להבנת תהליכים אקולוגיים עולמיים. בהרצאה אתאר איך ניגשים לבעיה שכזו, את הדברים המרכזיים שגילינו ואת היקף השפעת האדם.

הרצאה: מלחמת הגנום בסרטן
מרצה: פרופ' ורדה רוטר, הפקולטה לביולוגיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 21:30-20:30
מיקום: אולם ברווז, מספר 8 במפה
גנום גנטי תקין אחראי לפעולה תקינה של תאי הגוף; ואכן, שינויים ופגיעות ב-DNA מובילים לסרטן. הטבע מצא פתרונות כיצד להתמודד עם הבעיה הזאת, ולשם כך קיימים גנים שתפקידם לשמור על מהימנות הגנום. קבוצת גנים זו קרויה "שומרי הגנום". אחד הגנים החשובים בקבוצה הוא p53, היכול לעורר את מערכת תיקוני ה-DNA להשיב את הגנום למצב תקין ואמין. אם הנזק הוא רב ואין אפשרות לתקנו, p53 מאותת לתא "להתאבד" וכך למנוע נזק נוסף. אם כך, כיצד קורה בכל זאת שתאים הופכים לסרטניים? זה קורה כאשר מערכת ההגנה מתמוטטת, וגן "שומר הגנום" עובר מוטציה ההופכת אותו לגן התורם ליצירת סרטן.

הרצאה: מלחמת הגנום בסרטן
מרצה: פרופ' ורדה רוטר, הפקולטה לביולוגיה, מכון ויצמן למדע
שעה: 21:30-20:30
מיקום: אולם ברווז, מספר 8 במפה
גנום גנטי תקין אחראי לפעולה תקינה של תאי הגוף; ואכן, שינויים ופגיעות ב-DNA מובילים לסרטן. הטבע מצא פתרונות כיצד להתמודד עם הבעיה הזאת, ולשם כך קיימים גנים שתפקידם לשמור על מהימנות הגנום. קבוצת גנים זו קרויה "שומרי הגנום". אחד הגנים החשובים בקבוצה הוא p53, היכול לעורר את מערכת תיקוני ה-DNA להשיב את הגנום למצב תקין ואמין. אם הנזק הוא רב ואין אפשרות לתקנו, p53 מאותת לתא "להתאבד" וכך למנוע נזק נוסף. אם כך, כיצד קורה בכל זאת שתאים הופכים לסרטניים? זה קורה כאשר מערכת ההגנה מתמוטטת, וגן "שומר הגנום" עובר מוטציה ההופכת אותו לגן התורם ליצירת סרטן.

מרכז המבקרים

ביקור במרכז מבקרים אינטראקטיבי חדשני ומרתק
מקום הפעילות: מרכז המבקרים על שם לוינסון, בניין דוד לופאטי, מספר 1 במפה
שעה: 20:30-17:00
משך הפעילות: כחצי שעה
הפעילות מתאימה לגילאי 10 ומעלה במרכז המבקרים על שם לוינסון, המבקרים מוזמנים למסע בעקבות הסקרנות. במהלך הביקור יתנסו האורחים בהפעלת תחנות אינטראקטיביות, וייהנו מהקרנת מיצג מולטימדיה מרהיב באמצעות טכנולוגיות מתקדמות.

בית ויצמן

ביקור בבית ויצמן
הפטנט הגדול של ויצמן – משחק משימות אינטראקטיבי
מקום הפעילות: בית ויצמן, מספר 11 במפה
שעות: 17:00, 18:30
משך הפעילות: שעה ורבע
הפעילות מתאימה לגילאי 6 ומעלה, וכוללת שימוש במכשירי הטלפון החכמים של המשתתפים הימים הם ימי טרום מלחמת העולם הראשונה בבריטניה הגדולה. ד"ר ויצמן עומד בפני רישום פטנט כימי סודי חדש, שיכול לשנות את סדר הדברים בעולם כולו. דרך משחק משימות חווייתי ופתרון חידות, תוכלו לסייע לד"ר ויצמן לרשום את הפטנט הגדול הבא.

הדגמות מדעיות לכל המשפחה

מופע: הדגמות מדעיות לכל המשפחה: מדע על קצה המזלג
מדגימים: ד"ר אושרית נבון-מן , גלעד זנגוויל וענבל בוקר, מכון דוידסון לחינוך מדעי
שעה: 20:00-19:00
מיקום: אמפי כיכר הזיכרון, מספר 6 במפה
האם ראיתם פעם חמצן נוזלי?
כיצד ניתן ליצור ענן באולם?
האם קרח יכול להפוך לגז?
כיצד ניתן לראות קולות?
כל אלה ועוד במפגש עם צוות התוכניות המדעיות לכיתות, מכון דוידסון לחינוך מדעי.

מופע: "משחקים במדע"
שעות: 17:00, 18:00, 20:00
מיקום: גן המדע על שם קלור
הרחבה המרכזית של גן המדע, מספר 4 במפה מופע מרהיב של הדגמות מדעיות לכל המשפחה, העוסקות בצפיפות חומרים ובתגובות כימיות.

מופע: ניפוח זכוכית מדעי ואומנותי
מדגים: דני נוטמן, נפח הזכוכית בגן המדע, מכון ויצמן
שעה: 19:00
מיקום: גן המדע על שם קלור
הרחבה המרכזית של גן המדע, מספר 4 במפה
במסגרת המופע ידגים דני נוטמן כיצד יוצרים כד "עתיק" מזכוכית, תוך לימוד תכונות החומר; יראה כיצד מייצרים סיבים אופטיים ויספר על שימושיהם ברפואה, במדע, בחקר כוכבים ובאינטרנט; ויכין ציפוי מראה לזכוכית בשיתוף הקהל. נפגוש גם מכשירי זכוכית ששימשו במעבורות החלל, נלמד כיצד יוצרים עין מזכוכית ונבין מדוע דווקא מזכוכית, ונראה עוד שלל פלאים שקופים.

גן המדע על שם קלור

גן המדע על שם קלור
גן המדע פתוח לקהל המבקרים
מופע מרכזי: "משחקים במדע"
שעות: 17:00, 18:00, 20:00
מיקום: הרחבה המרכזית של גן המדע, מספר 4 במפה
מופע מרהיב של הדגמות מדעיות לכל המשפחה, העוסקות בצפיפות חומרים ובתגובות כימיות.

מופע: ניפוח זכוכית מדעי ואומנותי
מדגים: דני נוטמן, נפח הזכוכית בגן המדע, מכון ויצמן
שעה: 19:00
מיקום: הרחבה המרכזית של גן המדע, מספר 4 במפה
במסגרת המופע ידגים דני נוטמן כיצד יוצרים כד "עתיק" מזכוכית, תוך לימוד תכונות החומר; יראה כיצד מייצרים סיבים אופטיים ויספר על שימושיהם ברפואה, במדע, בחקר כוכבים ובאינטרנט; ויכין ציפוי מראה לזכוכית בשיתוף הקהל. נפגוש גם מכשירי זכוכית ששימשו במעבורות החלל, נלמד כיצד יוצרים עין מזכוכית ונבין מדוע דווקא מזכוכית, ונראה עוד שלל פלאים שקופים.

סדנאות פעילות לילדים

מידע כללי:
יש להגיע לעמדת חלוקת הכרטיסים, בכניסה לאולם הברוז, מספר 8 במפה הכניסה לסיורים מותנית בקבלת אישור כניסה בעמדת חלוקת הכרטיסים מספר המקומות מוגבל

לעוף על המדע
שעות הפעילות: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00
מיקום: בניין הברווז, מספר 8 במפה
מגיל 6 ומעלה
איך התרומם האדם מפני האדמה והגיע לחלל? מהו הכוח המניע חלליות? בואו לבנות רקטות ולצפות בשיגורן לשמיים.

אמנות בסיסית... חומצית
שעות הפעילות: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00
מיקום: בניין הברווז, מספר 8 במפה
מגיל 6 ומעלה
היכנסו אל העולם המרתק של הכימיה. בסדנה נכיר חומצות ובסיסים, ובעזרת התגובות והצבעים ניצור ציור כימי אישי.

חשמל זורם בכפות ידייך
שעות הפעילות: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00
מיקום: בניין הברווז, מספר 8 במפה
מגיל 6 ומעלה
החשמל אמנם מקיף אותנו באופן יומיומי, אך בסדנה נגלה שהוא נמצא באמת כמעט בכל מקום – אפילו בתוכנו. בואו לגלות עולם אנרגטי ומפתיע ולהתנסות בבניית מנוע חשמלי.

העיפרון הכי מחודד
שעות הפעילות: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00
מיקום: בניין הברווז, מספר 8 במפה
מגיל 6 ומעלה
כדי להתמודד עם העולם המודרני, חשוב שנבין כיצד אנחנו פותרים בעיות ומהן המגבלות שלנו. בסדנה נתמודד עם חידות ומשחקי חשיבה מעוררי עניין ומאתגרים במיוחד.

ביקורים במעבדות מחקר

באדיבות המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן למדע

מידע כללי:
יש להגיע לעמדת היציאה לסיורים בכיכר היובל הכניסה לסיורים מותנית בקבלת אישור כניסה בעמדת היציאה לסיורים מספר המקומות מוגבל

סיור: ביולוגיה תחת העדשה מרצים: ד"ר ספי אדדי, גב' עפרה גולני, ד"ר מיכל שמש, המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן למדע
מיקום: יציאה לסיור מרחבת כיכר היובל
שעות: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00
מיועד לגילאי 13 ומעלה
נציג כמה מיקרוסקופים אופטיים מתקדמים, ונראה כיצד ניתן להשתמש בהם במחקר ביולוגי כדי לאסוף נתונים ב-2, 3 ו-4 ממדים. נסביר כיצד ניתן להשתמש בסמנים פלואורסצנטיים ייחודיים כדי לעקוב אחר התפקוד של תאים וחלבונים, וכיצד להפוך תמונות למידע מספרי כמותי.

סיור: איך נתכנן תרופות עתידיות?
מרצה: ד"ר יעל פרידמן סירקיס, המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן
מיקום: יציאה לסיור מרחבת כיכר היובל
שעות: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00
מיועד לגילאי 13 ומעלה
בסיור זו נסביר איך מולקולות שונות נקשרות זו לזו, וכיצד אופי הקישור יכול לסייע בבחירת תרופות חדשות למחלות.

סיור: "נענע-טכנולוגיה": מטבולומיקה ככלי אנליטי חדש ורב-עוצמה
מרצים: מר טבי מלמן, ד"ר מקס איטקין, המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן
מיקום: יציאה לסיור מרחבת כיכר היובל
שעות: 17:00, 18:00, 19:00
מיועד לגילאי 13 ומעלה
מטבוליטים הם התוצרים הסופיים של אלפי תהליכים המתרחשים בתוך התא, ועשויים להשתנות בהתאם להרכב הגנטי ולגירויים הסביבתיים. תחום המטבולומיקה מסייע לנו להבין את המצב הפיזיולוגי הממשי של תא, רקמה או אורגניזם. לכן הוא נעשה חשוב יותר ויותר בביולוגיה מחקרית, בפרמקולוגיה, ברפואה, בתזונה, בטוקסיקולוגיה (חקר רעלים), בחקר דלקים ביולוגיים ובחקלאות. במהלך הביקור תוכלו לראות מכשירים אולטרה-מודרניים ולקבל הסבר קצר על עקרונות הטכנולוגיה, המבוססת על כרומטוגרפיה ועל ספקטרומטריית מסות.

סיור: האבולוציה של הריצוף הגנטי מרצים: ד"ר הדס קרן שאול, ד"ר דוד פילצר, גב' ריבי אסקרלי-גואל, מוריאל שמלה, המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן
מיקום: יציאה לסיור מרחבת כיכר היובל
שעות: 17:00, 18:00, 19:00
מיועד לגילאי 13 ומעלה
ריצוף גנטי (בעברית: הַרְצָפָה) הוא תהליך של קביעת סדר הנוקלאוטידים בקטע DNA או RNA. כבר בשנות השבעים פותח תהליך הריצוף הראשון (בשיטת זנגר), המשמש עד היום בבדיקות גנטיות ובזיהוי פלילי. שיטות ריצוף מהדור החדש (Next generation sequencing) התפתחו מאוד בעשור האחרון, ומובילות את התחום של רפואה מותאמת אישית, שבו ניתן להתאים לחולה טיפול ייחודי על פי המטען הגנטי שלו.

סיור: חקר המוח באמצעות MRI
מרצים: ד"ר עדנה הרן, גב' פאני עטר, יסכה נתן-בחכמה וגב' שני גרוסמן, המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן
מיקום: יציאה לסיור מרחבת כיכר היובל
שעות: 17:00, 18:00, 19:00
מיועד לגילאי 13 ומעלה
סורק MRI הוא כלי לדימות לא-פולשני – כלומר, ליצירת תמונות של פנים הגוף בלי צורך לחדור לתוכו לשם כך, המאפשר לחקור שינויים מבניים, פיזיולוגיים ומטבוליים בגוף. בסיור נתוודע לשיטות דימות של המוח, ונשמע על מגוון המחקרים הנערכים ביחידה תוך שימוש בסורק.

סיור: חלבונים: ממחקר בסיסי לשימוש רפואי
מרצים: ד"ר יואב פלג, מאיה קשאני ומיטל רובין-יונה, המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן
מיקום: יציאה לסיור מרחבת כיכר היובל
שעות: 17:00, 18:00, 19:00
מיועד לגילאי 13 ומעלה
חלבונים הם מולקולות האחראיות לרבות מהפעילויות בתא החי. שינויים בחלבון יכולים לגרום למגוון מחלות. במרכז לפרוטאומיקה מבנית אנו מהנדסים חלבונים במגוון מערכות, ובהן חיידקים, שמרים ותאי חרק. הפקת החלבונים עוזרת לנו להבין כיצד הם פועלים ומאפשרת לנו לייצר גבישי חלבון, שלפיהם ניתן לקבוע את המבנה המרחבי של החלבון. קביעת המבנה מאפשרת לנו לתכנן מולקולות קטנות שיעכבו חלבונים בעלי פעילות מזיקה.

מפגש עם מדענית: מה באמת ירשנו מהורינו? הגנום האנושי והשפעתו על טיפול רפואי
מרצה: ד"ר שפרה בן-דור, המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן
מיקום: יציאה לסיור מרחבת כיכר היובל
שעה: 17:00
מיועד לגילאי 13 ומעלה
מבט משפחתי ומולקולרי על תורשה וגנטיקה.

מפגש עם מדעניות: איך מגלים מוטציה? DNA– וצופן החיים מרצות: ד"ר ברקת דסה וד"ר נועה ויגודה, המחלקה לתשתיות מחקר, הפקולטה לביוכימיה, מכון ויצמן מיקום: יציאה לסיור מרחבת כיכר היובל שעה: 18:00 מיועד לגילאי 13 ומעלה בסדנה זו נסביר מהו המידע הגנטי המוצפן במולקולת DNA, נדגים באמצעות משחק כיצד מדענים מנתחים את המידע שב-DNA, נשוחח על ההשלכות של שינויים ב DNAוכיצד מדענים מזהים את השינויים האלו.

מתחם האיחוד האירופי

מתחם האיחוד האירופי
מיקום: לובי בניין הברווז, מספר 8 במפה
הצגת פרויקטים שזכו במענקי מחקר של האיחוד האירופי.

דור העתיד של המדענים

מדי שנה נבחרים תלמידים מצוינים ואוהבי מדע מבתי ספר ברחבי הארץ, ומצטרפים לתוכניות השונות במכון דוידסון. התלמידים לובשים חלוק ומשקפי מגן, לומדים בלילות, מגיעים בחופשות, וזוכים באפשרות הייחודית להצטרף למחקר מדעי עכשווי במעבדות מכון ויצמן למדע. התוצאות מפתיעות! תפסו מקום בשורה הראשונה ובואו להכיר את השמות הגדולים הבאים של המדע הישראלי. התלמיד או התלמידה יציגו את עבודתם לפני הרצאה של חוקרים בכירים, כי כל המדענים התחילו את דרכם כנערים סקרנים.

מתחם פעילות מחוץ למכון ויצמן למדע

הדגמות מדעיות לכל המשפחה
שעה: 17:30
מיקום: תפוח פיס אור יהודה, מנחם בגין 101, אור יהודה
ה"מדענוע", הניידת המדעית של מכון דוידסון – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, מגיעה עד אליכם לפעילות מדעית חווייתית ומלאת קסם. הפעילות תכלול מגוון הדגמות וניסויים מתחומי הכימיה והפיסיקה. נבצע ניסויים עם חנקן נוזלי וקרח יבש, ונדגים תופעות פיסיקליות שונות. הצופים ייווכחו שה"קסם" במופע מבוסס כולו על עקרונות מדעיים.

European Researchers' Night 2018

Activity summaries: Weizmann Institute and Davidson Institute

The Weizmann Institute of Science is opening its gates for one night only and invites everyone for a sneak peek into the world of science
Not one day goes by without something happening at the Weizmann Institute of Science: students coming from all over the world, groundbreaking discoveries and innovative research, all taking place at one of the leading research institutes in the world.
The Davidson Institute is the educational arm of the Weizmann Institute of Science, which bridges between the scientists and the general public. Students from Israel and all over the world come to the Davidson Institute to take part in activities from the cutting edge of scientific research.
Researchers Night is an evening of accessible science. During this event, you will have the opportunity to listen to scientific talks and participate in workshops, visit exhibitions and even observe scientific demonstrations, tour laboratories and visit the Garden of Science museum. This year, the theme of Researchers Night will be Israeli Innovation, allowing you to take a peek into Israeli science.
So, download our program, mark the activities you find most interesting and prepare yourself for an evening that it nothing but science and fun.
Looking forward to seeing you!

Talks:

Talk: Biomineralization: Hundreds-of-Millions-Years-Old Futuristic Technologies
By: Prof. Lia Addadi, Faculty of Chemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 5:30pm-6:30pm
Location: Benoziyo Building

Talk: The Plant, Us and the Future of Climate
By: Prof. Dan Yakir, Faculty of Chemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 7:00pm-8:00pm
Location: Benoziyo Building

Talk: Entropy: From Hieroglyphs to Joint Diseases
By: Prof. Jacob Klein, Faculty of Chemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 8:30pm-9:30pm
Location: Benoziyo Building

Talk: Thermonuclear Bombs in Space
By: Dr. Doron Kushnir, Faculty of Physics, Weizmann Institute of Science
Time: 5:30pm-6:30pm
Location: Weissman Building

Talk: New Discoveries in the Study of Planets: Spacecraft Juno's Journey to Jupiter
By: Prof. Yohai Kaspi, Faculty of Chemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 7:00pm-8:00pm
Location: Weissman Building

Talk: From Terminator, through The Matrix up to Westworld – Will Computers Be Able to Develop Software as Well as Some of the Best Engineers?
By: Dr. Assaf Meron, Faculty of Mathematics and Computer Science, Weizmann Institute of Science
Time: 8:30pm-9:30pm
Location: Weissman Building

Talk: Why a Quantum Look at a Book's Cover Can Help You Judge It? And What Does This Mean for the Human World?
By: Dr. Nurit Avraham-Tayar, Faculty of Physics, Weizmann Institute of Science
Time: 5:30pm-6:30pm

Location: Weizmann House auditorium
Talk: What Do We Know about Our Neighbors? How We Discovered Planet Proxima B and What We Know about It
By: Dr. Aviv Ofir, Faculty of Chemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 7:00pm-8:00pm
Location: Weizmann House auditorium

Talk: How Is a Song Born? The Evolution of Vocalizations in the Animal World
By: Vered Shapira, Davidson Institute of Science Education
Time: 5:30pm-6:30pm
Location: Amphitheater of the Memorial Plaza

Talk: The Study of Planets and Moons and the Search for Life in the Universe: an interactive experience
By: Prof. Oded Aharonson, Faculty of Chemistry, Weizmann Institute of Science
Ilan Manulis, Director of the Martin S. Kraar Observatory, Faculty of Physics, Weizmann Institute of Science
Time: 8:30pm-9:30pm
Location: Amphitheater of the Memorial Plaza

Talk: Who Knows How Supernovas Explode?
By: Dr. Boaz Katz, Faculty of Physics, Weizmann Institute of Science
Time: 5:30pm-6:30pm
Location: Lecture Hall at Schwartz/Reisman Center

Talk: One for All and All for One: How Do Bacteria that Cluster in Large Structures Develop Resistance to Antibiotics?
By: Dr. Ilana Kolodkin-Gal, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 7:00pm-8:00pm
Location: Lecture Hall at Schwartz/Reisman Center

Talk: The Quantum Garden of Splitting Paths
By: Prof. Adi Stern, Faculty of Physics, Weizmann Institute of Science
Time: 8:30pm-9:30pm
Location: Lecture Hall at Schwartz/Reisman Center

Talk: Astrobiology: Searching for Life throughout the Universe
By: Reut Sorek-Abramovich, Davidson Institute of Science Education
Time: 5:30pm-6:30pm
Location: Lobby of the Schwartz/Reisman Center

Talk: The Long Way to Mars
By: Ettay Nevo, Davidson Institute of Science Education
Time: 7:00pm-8:00pm
Location: Lobby of the Schwartz/Reisman Center

Talk: The Protein Kingdom
By: Daniel Zaidman, Faculty of Chemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 8:30pm-9:30pm
Location: Lobby of the Schwartz/Reisman Center

Talk: Evolution – Engineer of the Body
By: Prof. Tzachi Pilpel, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 5:30pm-6:30pm
Location: Barvaz Hall

Talk: Who Weighs More? Nature's Census
By: Prof. Ron Milo, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Time: 7:00pm-8:00pm
Location: Barvaz Hall

Talk: The Genome's War on Cancer
By: Prof. Varda Rotter, Faculty of Biology, Weizmann Institute of Science
Time: 8:30pm-9:30pm
Location: Barvaz Hall

Shows:

Show: Scientific demonstrations for the entire family: A Taste of Science
By: Dr. Oshrit Navon-Mann, Gilad Zangwill and Inbal Boker, Davidson Institute of Science Education
Time: 7:00pm-8:00pm
Location: Amphitheater of the Memorial Plaza

Show: Playing with Science
Time: 5:00pm, 6:00pm, 8:00pm
Location: The main square of the Garden of Science

Show: Scientific and Artistic Glassblowing
By: Dany Nutman, Glassblower of the Garden of Science, Weizmann Institute of Science
Time: 7:00pm
Location: The main square of the Garden of Science

Visits:

Visit to an innovative and fascinating interactive visitors center
Location: Levinson Visitors Center, David Lopatie building
Time: 4:30pm-8:00pm

Visit to the Weizmann House
Weizmann's Big Patent – an interactive task game
Location: Weizmann House
Time: 5:00pm, 6:30pm

Visits to research laboratories

Tour: Follow the Zebrafish for a Journey to Blood Vessels
By: Prof. Karina Yaniv, Department of Biological Regulation, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 5:00pm, 5:45pm, 6:30pm
Intended for ages 13 and up

Courtesy of the Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science

Tour: Biology under the Lens
By: Dr. Sefi Addadi, Ofra Golani and Dr. Michal Shemesh, Life Sciences Core Facilities, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm, 8:00pm

Tour: How Will We Design the Drugs of the Future?
By: Dr. Yael Fridmann Sirkis, Life Sciences Core Facilities, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm, 8:00pm

Tour: Metabolomics as a Novel and Powerful Analytical Tool
By: Tevie Mehlman and Dr. Max Itkin, Life Sciences Core Facilities, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm

Tour: The Evolution of Genetic Sequencing
By: Dr. Hadas Keren-Shaul, Dr. David Pilzer, Rivi Ascarelli-Goell and Muriel Chemla, Life Sciences Core Facilities, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm

Tour: Studying the Brain Using MRI
By: Dr. Edna Haran, Fanny Attar, Eiska Tegareh and Shany Grossman, Life Sciences Core Facilities, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm

Tour: Proteins: From Basic Research to Medical Applications
By: Dr. Yoav Peleg, Maya Kashani and Meital Rubin-Yona, Life Sciences Core Facilities, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm

Meet the Scientist: What Did We Really Inherit from Our Parents? The Human Genome and Its Impact on Medical Treatment
By: Dr. Shifra Ben-Dor, Life Sciences Core Facilities, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 5:00pm

Meet the Scientists: How Do You Discover a Mutation? DNA and the Code of Life
By: Dr. Bareket Dassa and Dr. Noa Wigoda, Life Sciences Core Facilities, Faculty of Biochemistry, Weizmann Institute of Science
Location: The tour leaves from the Jubilee Plaza
Time: 6:00pm

Hands-on Workshops for Kids

Flying with Science
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm, 8:00pm
Location: Barvaz

Basic-Acidic Art
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm, 8:00pm
Location: Barvaz

Electricity at the Palm of Your Hands
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm, 8:00pm
Location: Barvaz

The Sharpest Tool
Time: 5:00pm, 6:00pm, 7:00pm, 8:00pm
Location: Barvaz

The Clore Garden of Science

The Garden of Science is open for visitors

European Union Zone

Location: Ebner Auditorium Lobby

The Future Scientists

Each year, science- oriented outstanding students are carefully chosen to take part in unique Davidson Institute programs. The students put on their lab coats, goggles and enjoy the opportunity to join innovating research at the Weismann Institute labs. They will present their projects prior to the lectures of the Weizmann’s senior scientists, because every scientists was once a curious child! Come join us to witness their remarkable work and meet the next generation of Israeli scientists.

Activities outside of the Weizmann Institute

Scientific demonstrations for the entire family
Time: 5:30pm
Location: Tapuach Pais Or Yehuda, 101 Menachem Begin St., Or Yehuda

האירועים בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה והאיחוד האירופי

מידע שימושי

תוכנית האירועEvent Scheduleאתר האירוע הסדרי נגישות מפת האירוע

מיקום: מכון ויצמן ומכון דוידסון

שעות פעילות: 21:30-17:30

בחזרה לכל האירועים

אודות ליל המדענים

ליל המדענים, במימון משרד המדע והטכנולוגיה ובשיתוף עם האיחוד האירופי, הוא לילה של פעילויות מדע לקהל הרחב במוסדות המחקר ובמוזיאוני המדע ברחבי הארץ.
ב-6 בספטמבר החל מהשעה 17:00, יפתחו מוסדות המחקר ומוזיאוני המדע ברחבי הארץ את שעריהם לקהל הרחב ויציעו מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, הופעות, ניסויים, סדנאות חווייתיות ופעילויות מדע לילדים.
הפעילויות מותאמות למגוון גילים והכניסה ללא תשלום.