מוטציה גנטית שתורמת לאריכות ימים

מוטציה בגן לקולטן של הורמון גדילה, יכולה להביא להארכת משך החיים בעשר שנים בממוצע בקרב גברים. המוטציה התגלתה על ידי מחקר שהוביל פרופסור גיל עצמון, מהחוג לביולוגיה של האדם באוניברסיטת חיפה.

המוטציה פוגעת בפעילות של הורמון הגדילה ובהורמון נוסף (IGF-1), והיא נמצאה בשכיחות מובהקת בקרב גברים מעל לגיל 100 בהשוואה לקבוצת הביקורת של בני 70. חלק מהנבדקים הגיעו למעל גיל 100 גם ללא המוטציה, אבל הימצאותה של המוטציה הבטיחה כמעט בוודאות אורך חיים ממושך יותר.

הפעילות של המוטציה היא יוצאת דופן. בטבע, זנים נמוכים יותר של אותו המין חיים יותר שנים. לדוגמא סוסי פוני חיים יותר מסוסים רגילים, כלבים קטנים חיים יותר מהגדולים ועוד. אך המוטציה בקולטן בבני האדם גרמה לכך שהוא אפשר לתאים לקלוט פחות את הורמון הגדילה, אך כאשר ההורמון נקלט, הביטוי שלו היה מוגבר פי כמה. התוצאה היא שהאנשים שנולדו עם המוטציה וחיו יותר גם היו גבוהים יותר בהשוואה לאלו שנולדו ללא הקולטן.

המחקר מהווה את תחילת הדרך בהבנה של המנגנונים השונים הפועלים בגוף האדם, ומסמל את הפעילות בתחום שמטרתה בעתיד להאריך את החיים ואף לשמור על איכותם. (אוניברסיטת חיפה)

מוטציה גנטית שתורמת לאריכות ימים

אודות ליל המדענים

אירועי ליל המדענים מאורגנים על ידי משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף האיחוד האירופי.