יוזמה אקולוגית להצלת מינים נכחדים

בכדור הארץ קיימים מספר אזורים שבהם מגוון ביולוגי עשיר. הם נקראים גם ׳אזורים חמים׳ (Hot Biodiversity Zones) – ומתקיימים בהם לפחות 1,500 מינים באותו תא שטח.

רבים ממינים אלו מצויים בסכנה משמעותית - מתהליכים כגון כריתת יערות, כריה, חקלאות וציד. חשיבותם של מינים אלו, שעדיין לא נחקרו בצורה מעמיקה, יכולים להיות מקור לתרופות עתידיות, זני מזון חדשים ושמירה על מאזן אקולוגי בכדור הארץ.

ארגון TiME שנוסד ב-2015 על ידי פרופסור אורי שיינס ממכללת אורנים ופרופסור אלון טל מאוניברסיטת תל אביב, בא לתת מענה ייחודי לבעיה זאת, תוך שימוש בעקרונות של מימון המונים. לארגון מועצת מומחים שבוחרת כל שנה מספר שטחים הנמצאים בסכנה מידית. הארגון מציע לכל אדם לתרום לפחות דולר אחד או יותר, ובתמורה להצביע בעד השטח שאותו הוא רוצה לשמור. כאשר מסתיים הגיוס, השטח שנבחר נרכש על ידי הארגון והופך לשמורת טבע.

השטח הראשון נרכש ב-2017 בפרו כיוון שהוא אזור המחיה הייחודי של קופי צמרן צהוב-זנב, מין קופים ייחודי לאזור זה. האזור מצוי בסכנת הכחדה חמורה עקב הפגיעה ביער לצרכי חקלאות. פעולות ההצלה כוללות גם יצירת שיתופי פעולה עם האוכלוסייה המקומית, על מנת להפוך אותה לשותפה מלאה בשמירה על הסביבה שלה. (מכללת אורנים)

יוזמה אקולוגית להצלת מינים נכחדים Platyrrhinus - Own work, CC BY-SA 3.0, צילום

אודות ליל המדענים

אירועי ליל המדענים מאורגנים על ידי משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף האיחוד האירופי.