קולטנים כימריים לאנטיגן ככלי מהפכני לריפוי חיסוני (אימונותרפיה)

התפנית החשובה ביותר אשר התחוללה בעשור האחרון בעולם הרפואה כולו הינה ללא ספק ההכרה כי ניתן לרתום באופן מושכל את מערכת החיסון ואת כליה הטבעיים ולהציע פתרונות חדשים לחלוטין למחלות אשר נחשבות עד היום לחשוכות מרפא. הנדסה גנטית של תאים חיסוניים (אימונותרפיה גנטית) היא כיום חוד החנית בתנופה כלל עולמית.

אחת הדוגמאות הבולטות לתמורה זו היא הקולטן הכימרי לאנטיגן (Chimeric Antigen Receptor, CAR) אשר שני אבות הטיפוס הראשונים שלו בתבל פותחו ע"י ראש המעבדה לאימונולוגיה, פרופ' גידי גרוס, במכון ויצמן עוד בשנות השמונים. לימפוציטים (תאים חיסוניים) מטיפוס T המבטאים נגזרות חדשות של CAR-ים מצליחים כיום להעלים לחלוטין סוגים מסוימים של סרטני דם קשים אצל חולים אשר נחשבו טרם הטיפול לסופניים. למעלה ממאה ניסויים קליניים בוחנים כיום את השימוש ב- CAR-ים ככלי טיפולי למגוון גידולים ומאות חברות ברחבי העולם ובישראל עוסקות באופן ישיר בפיתוח CAR-ים חדשים ליישום קליני. (מיג"ל)

בעשור האחרון המשיכה המעבדה לאימונולוגיה במיגל לשכלל CAR-ים קיימים ואף לפתח נגזרות חדשות שלהם ולהפנותן לא רק כנגד גידולים סרטניים אלא גם לטיפול במחלות אוטו-אימוניות כדוגמת סוכרת נעורים, מחלות מעי דלקתיות וטרשת העורקים.

קולטנים כימריים לאנטיגן ככלי מהפכני לריפוי חיסוני (אימונותרפיה)

אודות ליל המדענים

אירועי ליל המדענים מאורגנים על ידי משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף האיחוד האירופי.