בחירת נשיאת האקדמיה הלאומית למדעים, פרופ' נילי כהן

בחרתי בהישג פורץ הדרך של פענוח המבנה של הריבוזום של המדענית הישראלית חברת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, ממכון ויצמן למדע - פרופ' עדה יונת.

פענוח הריבוזום שזיכה את פרופ' יונת ועמיתיה בפרס נובל בכימיה (לשנת 2009) הוא אות ומופת למדע בכלל ולהישגי הקהילה המדעית הישראלית בפרט. התגלית החשובה, פרי מחקריה החלוציים והייחודיים של פרופ' יונת, מהווה גם מקור השראה וגאווה לתלמידות צעירות ולנשים בארץ ובעולם.

הריבוזום (Ribosome) הוא האברון התוך-תאי האחראי ליצור החלבונים על פי ההוראות שבצופן הגנטי. הוא מהווה למעשה את בית החרושת לתרגום הצופן הגנטי של התא. רוב הפעולות המאפשרות את החיים המוכרים לנו מבוצעות על ידי החלבונים, כלומר: לריבוזום יש חשיבות מכרעת על חיי התא והאורגניזם כולו. הוא נמצא בכל התאים החיים, כלומר בחיידקים, צמחים, דגים ועד חיות עילאיות. בכל אחד מתאי גוף האדם יש ריבוזומים רבים המתרגמים את הצופן הגנטי ביעילות מופלאה, ובתאי הכבד - כחמישה מיליון. החלבונים מבצעים את רוב התהליכים הביולוגיים בגופם של בני אדם, בעלי חיים, חיידקים וצמחים. תפקודם ותקינותם תלויים בעיקר במבנה המרחבי שלהם, המוכתב על ידי סדר מרכיביו (החומצות האמיניות). סדר זה מוכתב על ידי ההוראות הגנטיות שב- DNA.

מרכיביו העיקריים של הריבוזום הם חלבונים ו RNA -ריבוזומלי (rRNA). המידע לגבי סדר מרכיבי החלבון שאותו יש לבנות מגיע מההוראות הגנטיות המצויות ב- DNA על ידי ההעתק שלו, כלומר שליח הבנוי מחומצה ריבונוקלאית הקרויהRNA- (mRNA). הריבוזום בתהליך של תרגום הופך את הקידוד הגנטי לחומצות אמינו הנקשרות ביניהן והיוצרות במהירות מפתיעה וכמעט ללא שגיאות את החלבון המוגמר.

ניסיונות רבים נעשו למצוא את מנגנון הפעילות של הריבוזום מסוף שנות ה- 60 של המאה הקודמת ועד תחילת המאה ה- 21 . הבנת שלבי תרגום הצופן הגנטי, שהוא אחד מהתהליכים החשובים בחיים, עשויה לשפוך אור על האופן שבו אנו חיים וכן על הבנת הפעילות התקינה של תרופות אנטיביוטיקה רבות, התפתחות העמידות נגדן ושיפור יעילותן.

בין החוקרים המובילים בתחום הייתה פרופ' עדה יונת שעסקה במחקר קריסטלוגרפי של הריבוזום, במטרה לפענח את המבנה המרחבי של הריבוזום ועקרונות הפעולה שלו. מחקריה וכן מחקרי עמיתיה המדענים בעולם כולו התאפשרו הודות לסקרנותה המדעית ולשיטות המחקר המקוריות שפיתחה.

קפסולת הזמן – בחירת נשיאת האקדמיה הלאומית למדעים, פרופ' נילי כהן

צילום: Micheline Pelletier/L'Oréal FWIS

אודות ליל המדענים

אירועי ליל המדענים מאורגנים על ידי משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף האיחוד האירופי.